Powrót do przeszłości

Jak się ma środek transportu i trochę wolnego, to można sobie co nieco poszaleć. My mamy wolne, a Justynka ma autko, więc wybieramy się dzisiaj na wycieczkę.
Spojrzeliśmy na mapę i uznaliśmy, że dobrym miejscem na przejażdżkę będzie jezioro za Huntingdon. Władowaliśmy się do Lanosa i ruszyliśmy. Zgodnie z mapą dojechaliśmy za Huntingdon, gdzie na stacji benzynowej postanowiliśmy dotankować. Justynka zatankowała, a ja kupiłem atlas samochodowy Wielkiej Brytanii. Wreszcie będziemy wiedzieć, gdzie jeździmy.
Trochę pobłądziliśmy, tj. nie znaleźliśmy od razu podjazdu pod samo jezioro, ale w końcu trafiliśmy we właściwe miejsce. Poleniuchowaliśmy godzinkę, bo na tyle wykupiliśmy parking. Pooddychaliśmy normalnym powietrzem, delektując się przy tym otaczającą nas przepiękną przyrodą. Godzinka szybko minęła, a że dzień był jeszcze młody spojrzałem na nową mapę i zaproponowałem Flag Fen – wioskę z epoki brązu.
Nikt nie sprzeciwiał się temu pomysłowi i już po chwili jechaliśmy do Peterborough, na którego obrzeżach znajduje się Flag Fen.
Wioska ta zbudowana jest na platformie, czymś jakby wyspie, co miało prawdopodobnie zapewnić w przeszłości ochronę przed drapieżnikami. Obejrzeliśmy zwierzęta, jak prawdopodobnie mogły żyć w tamtych czasach, zajrzeliśmy do domków z epoki. Przez chwilę poczuliśmy jakbyśmy naprawdę żyli w tamtych czasach.
Domki z różnych czasów, wszystkie zbudowane na planie koła przypominały nam skansen, a ich wystrój pozwalał nam się poczuć o kilka tysięcy lat młodszymi. Dobrze, że miejsca, takie jak to są w różnych miejscach świata i że dzięki nim możemy dowiedzieć się czegoś o naszych odległych przodkach.
Zanim rozstaliśmy się z Flag Fenem postanowiliśmy popodziwiać jeszcze co nieco przedstawicieli dzikiej fauny, która na otaczających platformę moczarach urządziła sobie raj do życia. Sielankowe byłoby takie życie w dzisiejszych czasach, choć wówczas, parę tysięcy lat temu, na pewno nie było ludziom łatwo. Czasy się zmieniły i dobrze, że dzięki archeologom udaje się miejsca, takie jak Flag Fen pokazać współczesnym.

This entry was posted in emigracja (2006/07). Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *